Z uwagi na fakt, iż Rzeczpospolita Polska jest stroną Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, istnieje możliwość złożenia skargi do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu i dochodzenia rekompensaty za niesłusznie zastosowane tymczasowe aresztowanie.
Warunkiem wniesienia skargi do Trybunału jest jednakże wyczerpanie całej drogi sądowej przewidzianej w polskim prawie tj. w kodeksie postępowania karnego. Niezwykle istotnym jest, aby w ramach postępowania przed polskimi sądami podnosić już zarzuty, które mogą stanowić podstawę do wniesienia skargi do Trybunału.
Skargę do Trybunału może wnieść jedynie osoba, której prawa zostały osobiście i bezpośrednio naruszone.
Skargę składa się w terminie 6 miesięcy od dnia wydania ostatecznego orzeczenia w sprawie.
W skardze należy zawrzeć opis stanu faktycznego, a w jego ramach, należy wskazać, które z praw zawartych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka bądź jej protokołów dodatkowych zostały naruszone.
W skardze należy ponadto wskazać, jakie środki prawne zostały wykorzystane, w celu wyczerpania całej drogi odwoławczej w ramach krajowego porządku prawnego, załączając wydane w sprawie orzeczenia.
Od skargi do Trybunał nie uiszcza się wpisu sądowego.
Pomimo że Trybunał w Strasburgu nie jest dodatkową instancją odwoławczą w stosunku do polskich sądów, może on orzec o przyznaniu skarżącemu za niesłuszne aresztowanie rekompensatę pieniężną.