Jeśli przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.
Informację o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca przekazuje wyłącznie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej na druku CEIDG-1. Kopia wpisu o zawieszeniu działalności gospodarczej przekazywana jest z kolei do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorca nie dokonuje więc samodzielnie wyrejestrowania z ZUS.
Wraz z wyrejestrowaniem przedsiębiorcy, ZUS wyrejestruje także jego członków rodziny bądź osoby współpracującej zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego.
Z dniem zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej ustanie obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznych i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Przedsiębiorca nie będzie więc zobowiązany do opłacania składki.
W okresie zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może jednakże dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych. Dobrowolne przystąpienie do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych wiąże się z opłacaniem składek. Do dobrowolnego ubezpieczenia emerytalnego i rentowego można przystąpić w dowolnym momencie trwania zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej.
Podkreślić jednakże należy, iż w okresie zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej nie można przystąpić do ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego i z tego tytułu opłacać składek.
W przypadku, gdy przerwa w prowadzeniu działalności gospodarczej jest dłuższa niż 30 dni warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne, które wygasa po upływie 30 dni od zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej. Można bądź zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia bądź zostać dopisanym do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny.
W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie składa do ZUS żadnych dokumentów rozliczeniowych.