Pracownikowi – ojcu przysługuje tzw. urlop tacierzyński oraz od 2010 r. także tzw. urlop ojcowski.
Urlop tacierzyński oraz urlop ojcowski
Urlopem tacierzyńskim nazywa się potocznie urlop, który pracownik ojciec może wykorzystać w sytuacjach, gdy nie korzysta z niego matka.
Pierwsza sytuacją, w której pracownik – ojciec będzie mógł skorzystać z urlopu tacierzyńskiego jest rezygnacja przez matkę z przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Pracownica po wykorzystaniu 14 tygodnia urlopu macierzyńskiego może bowiem zrezygnować z jego pozostałej części. Aby powrócić wcześniej do pracy pracownica powinna złożyć swojemu pracodawcy pisemny wniosek na co najmniej 7 dni przed planowaną datą rezygnacji z urlopu macierzyńskiego. Do przedmiotowego wniosku należy załączyć zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego pracownika – ojca, iż korzystał on będzie z urlopu tacierzyńskiego bezpośrednio po rezygnacji pracownicy z urlopu macierzyńskiego.
Wymiar urlopu tacierzyńskiego zależy od liczby urodzonych dzieci podczas jednego porodu. Tak więc w przypadku, gdy matka rezygnuje z urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 14 tygodni, pracownikowi – ojcu przy narodzinach jednego dziecka przysługuje urlop w wymiarze 6 tygodni. Przy narodzinach dwójki dzieci pracownikowi – ojcu przysługuje urlop w wymiarze 17 tygodni, przy narodzinach trójki 19 tygodni, czwórki 21 tygodni, piątki lub większej liczby dzieci 23 tygodnie.
Drugą sytuacją, w której pracownik – ojciec będzie mógł skorzystać z urlopu tacierzyńskiego jest konieczność korzystania przez matkę z opieki szpitalnej uniemożliwiającej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Pracownik – ojciec będzie mógł skorzystać z urlopu tacierzyńskiego po wykorzystaniu przez pracownicę 8 tygodni urlopu macierzyńskiego. Wymiar okresu urlopu tacierzyńskiego określony jest przez okres pobytu matki w szpitali.
Jeżeli matka nie może sprawować opieki na dzieckiem przed upływem 8 tygodni od porodu pracownik – ojciec może skorzystać z ze zwolnienia lekarskiego celem sprawowania opieki na dzieckiem.
Trzecią sytuacją, w której pracownik – ojciec będzie mógł skorzystać z urlopu tacierzyńskiego jest śmierć matki. Pracownikowi – ojcu przysługuje urlop w wymiarze niewykorzystanym przez matkę.
Pracownik – ojciec korzystający z urlopu tacierzyńskiego może skorzystać ponadto z urlopu dodatkowego w wymiarze od 4 do 6 tygodni (4 tygodnie przy jednym dziecku, 6 tygodni przy większej liczbie dzieci urodzonych podczas jednego porodu). Wniosek o urlop dodatkowy składa się na co najmniej 7 dni przed planowanym terminem jego rozpoczęcia.
Urlop ojcowski w odróżnieniu od urlopu tacierzyńskiego nie jest zależny korzystania przez matkę z urlopu macierzyńskiego. Pracownik – ojciec może skorzystać z dni wolnych od pracy niezależnie od urlopu macierzyńskiego pracownicy.
Wymiar urlopu ojcowskiego wynosi 2 tygodnie. Urlop ojcowski nie może być dzielony na części – musi być wykorzystany w całości. Pracownik – ojciec może skorzystać z urlopu ojcowskiego do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy. W celu skorzystania z urlopu ojcowskiego należy złożyć pracodawcy pisemny wniosek na co najmniej 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Do wniosku należy załączyć akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie, że pracownik – ojciec nie korzystał wcześniej z urlopu ojcowskiego. Istotnym jest, iż pracodawca nie może odmówić udzielenia tego urlopu.